קרינה סלולרית


קרינה סלולרית

קרינה הסלולרית יורדת בריבוע המרחק, כך שכל הרחקה של הטלפון האלחוטי מהראש מורידה את החשיפה לקרינה באופן ניכר. לפי הוראות היצרנים יש להחזיק את הטלפון האלחוטי לפחות 2 סנטימטר מהגוף. בתוך ערים בדרך כלל יש אנטנות רבות , שכל אחת מהן משדרת בעצמה נמוכה. מחוץ לעיר בדרך כלל מפוזרות אנטנות מועטות יותר, שכל אחת מהן פולטת קרינה סלולרית בעצמה גבוהה יותר. בארץ אין ישובים או אזורים בם אין כיסוי של אנטנה סלולרית . לפי זיכיון למתן שירות סלולרי של משרד התקשורת , חובה על חברות הסלולר לספק כיסוי סלולרי בכל מקום בארץ.
אנטנות סלולר אינן פולטות קרינה בעצמה קבועה . אם אף אחד לא מדבר ברשת הסלולרית בשטח של האנטנה- האנטנה כמעט שלא תפלוט קרינה סלולרית . האנטנה קולטת מתי מכשיר טלפון מהרשת שלה מדבר בשטחה ופולטת קרינה כדי לספק לו קליטה. כשאנשים רבים משוחחים בטלפון סלולרי באזור האנטנה-היא תגביר את עוצמת הקרינה שהיא פולטת עד שתגיע לשיא יכולתה. בכל מקרה האנטנה לא תפלוט קרינה מעבר לסף שאושר לה.
קרינה סלולרית נפלטת מאנטנה סלולרית באלומה ראשית ואלומת צד של קריינה, אך רוב הקרינה מרוכזת באלומה הראשית. הקרינה שמגיעה לטלפון הסלולרי היינה ברמה נמוכה מאוד ומקורה באלומות הצד או בהחזרים של האלומה הראשית. מאחר והקרינה באלומת הצד נמוכה מאוד ולכן מתייחסים אליה כאילו אין קרינה בכלל. בקניונים ובביני משרדים יש בדרך כלל אנטנות זעירות קטנות שנראות כמו כדור או מלבן קטן באורך של כ-20 ס"מ. תפקיד אנטנות זעירות אלו לאפשר קליטה סלולרית טובה מאוד ברחבי הקניון.

אוזניה המופעלת בטכנולוגית Bluetooth משדרת בממוצע הספק חשמלי של 1 מילי וואט , לעומת טלפון סלולרי שמשדר בהספק של עד 2 וואט .עוצמת קרינה סלולרית מרבית נעה בסביבות 0.4 מיקרו וואט לסמ"ר ויורדת בזמן שיחה ל- 0.1 מיקרו וואט לסמ"ר בממוצע. קרינה זו שכן מגיעה אל האוזן נחשבת למאוד נמוכה. באזורים בהם יש קליטה סלולרית טובה , אוזניה המשדרת בהספק קבועה פולטת יותר קרינה סלולרית מאשר הטלפון.  לרוב המשתמשים באוזניה מקבלים קרינה גם מאוזניה וגם מהטלפון הסלולרי שעל גופם. טלפון סלולרי הנמצא בטווח של עד כ-100 מטר מאנטנה סלולרית השייכת לאותו מפעיל, משדר בעצמה הנמוכה ביותר שהוא יכול להוציא- בממוצע פי 1000 פחות ולכן עדיף להשתמש בו. במקומות בהם הקליטה נמוכה יחסית עדיף להשתמש באוזניה מאשר להצמיד את הטלפון לאוזן. דבר זה נכון לגבי מקלטים, מעליות ומקומות סגורים שבהם מומלץ שלא לשוחח בטלפון בכלל.

קרינה סלולרית יש בכל מקום בארץ. ככל אנו קרובים לאנטנה ויש לנו קשר עיין לאנטנה הקרינה תהייה יחסית גבוהה יותר . קרינה סלולרית יורדת עם ריבוע המרחק .

קרינה סלולרית יש בכל מקום, ככל שאנו קרובים לאנטנה ויש לנו קשר עיין אליה הקרינה תהייה גבוהה יותר יחסית.