אנטנות סלולריות


אנטנות סלולריות

בישראל פועלות כיום 5 חברות המפעילות מערכת תקשורת סלולרית מלאה : פלאפון , סלקם , פרטנר , הוט מובייל וגולן טלקום . נוסף אליהן קיימות מספר חברות הפועלות כספק וירטואלי : רמי לוי , הום סלולר ו- youphone . על מנת לספק שירות לצרכנים ולעמוד בתנאי הרישיון שניתן להם ממשרד התקשורת , כל חברה סלולרית מקימה רשת תאית המבוססת על חלוקה גאוגרפית של שטח הכיסוי התקשורתי לתאים שבמרכזם מוקד שידור .אנטנות סלולריות במוקדי השידור הן המקור שמפיק את קרינת גלי הרדיו המשודרת לנפח הרוחבי של התא הסלולרי שאותו הוא משרת . אנטנות סלולריות אלו נועדו לשידור ולקליטה של אותות אל הטלפון הסלולרי וממנו. אנטנות סלולריות מותקנות בדרך כלל במקום גבוה כדי לאפשר תנאי שידור וקליטה טובים בכיסוי מרחבי הולם בהתאם לכיסוי התקשורתי הנדרש.
לכל אנטנה קיבולת מקסימלית של משתמשים באזור שטח הכיסוי . בשל כך ככל שמספר המשתמשים גדל יש צורך במספר אנטנות סלולריות רב יותר שיאפשרו תנאי שידור וקליטה טובים בכיסוי תקשורתי . אנטנות סלולריות נוספות משמשות כמעין תגבור לאנטנות הגבוהות יותר והן בדרך כלל בהספק שידור נמוך יותר , ומכסות תא שטח קטן יותר ולכן הם מותקנות בסמוך מאוד למשתמשים כגון בקניונים .

בישראל חלה לאורך השנים עליה משמעותית בהיקף השימוש בטלפון הסלולרי ועמו גבר הצורך בהצבת מספר גדול יותר של אנטנות סלולריות . נוסף לכך עם התקדמות ושינוי הטכנולוגיה עולה הצורך בהצבת אנטנות חדשות שיתמכו בטכנולוגיות מתקדמות . הקשה על הקישור הבא ניתן לראות את מפת  אנטנות סלולריות לפי כתובת (רחוב מספר בית ועיר).

סוגי אנטנות סלולריות

אנטנות סלולריות המוצבות סביבנו אמנם מקלות עלינו לשוחח בטלפון הסלולרי אך גם מעוררות שאלות רבות: אלו תקנות קיימות בנושא הצבת האנטנות ? כיצד ניתן לבדוק מהי עוצמת האנטנה? האם אנטנות סלולריות מהוות סכנה בריאותית? האם סוגי אנטנות סלולריות השונים מזיקים יותר ?
האנטנה הסלולרית מכילה מתמר שיודע לקלוט זרם חשמלי ולהפכו לקרינת רדיו. סוגי אנטנות סלולריות שונות מסוגלות לשדר קרינת רדיו בתדרים שונים ולמרחקים שונים. קרינת הרדיו היא שמאפשרת לנו לדבר בטלפון הסלולרי, המסוגל לקלוט ולשדר גלי רדיו בו זמנית. קיימות שלושה סוגי אנטנות סלולריות  – אנטנה בודדת על תורן גבוה , אנטנה משתפלת ואנטנת עוקץ. סוג האנטנה אינו מצביע על סוג הקרינה שהיא פולטת אלא על אופן הצבת האנטנה.

סוגי אנטנות סלולריות נפוצות :

  • אנטנה משתפלת – אנטנה המוצמדת לקיר החיצוני של מבנה או לקיר חיצוני של מרפסת ואינה בולטת ממעקה גג המבנה או המרפסת כלפי מעלה, ואשר אלומת הקרינה שלה מופנית מן המבנה כלפי חוץ.
  • אנטנת עוקץ – אנטנה המוצמדת לקיר החיצוני של מבנה ובולטת ממעקה גג המבנה כלפי מעלה בגובה שאינו עולה על 3.5 מ', ואשר אלומת הקרינה שלה מופנית מן המבנה כלפי חוץ.
  • אנטנה על תורן– אנטנה בודדת המוצבת על תורן. למרות שאנטנה זו נראית גדולה או גבוהה אורכה כמטר בלבד. את הגובה מספק התורן- אותו עמוד עליו מוצבת האנטנה. יתכן שכמה אנטנות של ספקיות סלולר שונות יהיו מוצבות על תורן אחד.
  • אתר זעיר פנימי– אנטנות סלולריות קטנות שעצמתן זעירה המפוזרות בקניונים ובביני משרדים בשל גבהם הרב או מבנם אינם קולטים קרינה מאנטנות חיצוניות. אתר פנימי זעיר הוא אנטנה קטנה המאפשרת לשוחח בטלפון סלולרי בתוך הבניין.
סוגי אנטנות ניקבע לפי אופן הצבת האנטנה . סוג האנטנה אינו מצביע על סוג הקרינה שהיא פולטת.

סוגי אנטנות סלולריות מסוגלות לשדר קרינת רדיו בתדרים שונים .

קרינה סלולרית

קרינה סלולרית יורדת בריבוע המרחק, כך שכל הרחקה של הטלפון האלחוטי מהראש מורידה את החשיפה לקרינה באופן ניכר. לפי הוראות היצרנים יש להחזיק את הטלפון האלחוטי לפחות 2 סנטימטר מהגוף. בתוך ערים בדרך כלל יש אנטנות סלולריות רבות , שכל אחת מהן משדרת בעצמה נמוכה. מחוץ לעיר בדרך כלל מפוזרות אנטנות מועטות יותר, שכל אחת מהן פולטת קרינה סלולרית בעצמה גבוהה יותר. בארץ אין ישובים או אזורים בם אין כיסוי של אנטנות סלולרית . לפי זיכיון למתן שירות סלולרי של משרד התקשורת , חובה על חברות הסלולר לספק כיסוי סלולרי בכל מקום בארץ.
אנטנות סלולריות  אינן פולטות קרינה בעצמה קבועה . אם אף אחד לא מדבר ברשת הסלולרית בשטח של האנטנה- האנטנה כמעט שלא תפלוט קרינה סלולרית . האנטנה קולטת מתי מכשיר טלפון מהרשת שלה מדבר בשטחה ופולטת קרינה סלולרית כדי לספק לו קליטה. כשאנשים רבים משוחחים בטלפון סלולרי באזור האנטנה-היא תגביר את עוצמת קרינה סלולרית שהיא פולטת עד שתגיע לשיא יכולתה. בכל מקרה האנטנה לא תפלוט קרינה סלולרית מעבר לסף שאושר לה.
קרינה סלולרית נפלטת מאנטנות סלולרית באלומה ראשית ואלומת צד של קריינה, אך רוב הקרינה מרוכזת באלומה הראשית. קרינה סלולרית שמגיעה לטלפון הסלולרי היינה ברמה נמוכה מאוד ומקורה באלומות הצד או בהחזרים של האלומה הראשית. מאחר והקרינה באלומת הצד נמוכה מאוד ולכן מתייחסים אליה כאילו אין קרינה בכלל. בקניונים ובביני משרדים יש בדרך כלל אנטנות סלולריות זעירות קטנות שנראות כמו כדור או מלבן קטן באורך של כ-20 ס"מ. תפקיד אנטנות זעירות אלו לאפשר קליטה סלולרית טובה מאוד ברחבי הקניון.

אוזניה המופעלת בטכנולוגית Bluetooth משדרת בממוצע הספק חשמלי של 1 מילי וואט , לעומת טלפון סלולרי שמשדר בהספק של עד 2 וואט .עוצמת קרינה סלולרית מרבית נעה בסביבות 0.4 מיקרו וואט לסמ"ר ויורדת בזמן שיחה ל- 0.1 מיקרו וואט לסמ"ר בממוצע. קרינה סלולרית זו שכן מגיעה אל האוזן נחשבת למאוד נמוכה. באזורים בהם יש קליטה סלולרית טובה , אוזניה המשדרת בהספק קבועה פולטת יותר קרינה סלולרית מאשר הטלפון.  לרוב המשתמשים באוזניה מקבלים קרינה סלולרית גם מאוזניה וגם מהטלפון הסלולרי שעל גופם. טלפון סלולרי הנמצא בטווח של עד כ-100 מטר מאנטנה סלולרית השייכת לאותו מפעיל, משדר בעצמה הנמוכה ביותר שהוא יכול להוציא- בממוצע פי 1000 פחות ולכן עדיף להשתמש בו. במקומות בהם הקליטה נמוכה יחסית עדיף להשתמש באוזניה מאשר להצמיד את הטלפון לאוזן. דבר זה נכון לגבי מקלטים, מעליות ומקומות סגורים שבהם מומלץ שלא לשוחח בטלפון בכלל.

קרינה סלולרית יורדת עם ריבוע המרחק

קרינה סלולרית יורדת עם ריבוע המרחק

תקשורת סלולרית

תקשורת סלולרית מבוססת על עיקרון של חלוקת שטח גאוגרפי לתאים ולכן נקראת גם תקשורת תאית .במרכז כל תא נמצא מוקד שידור המשדר וקולט גלי רדיו ובמרכזו אנטנות סלולריות . התא משרת את כל המכשירים הניידים שבתוכו . בין מוקדי השידור מתבצעת תקשורת חוטית רגילה או תקשורת אל חוטית באמצעות אלומת מיקרוגל צרה .

למכשיר הסלולרי ולמוקד השידור קרינת רדיו , ושניהם משדרים בעצמה המזערית המאפשרת תקשורת בניהם. המכשיר הסלולרי מוצמד בדרך כלל לגוף או לראש במרחק 1-2 סנטימטר. המכשיר משדר וקולט קרינת רדיו כל עוד הוא במצב פעולה (מכשיר דולק- בהמתנה לשיחה) ולא רק בזמן קיום השיחה .

חברת ראדיטק מומחית בתחום מדידות הקרינה האלקטרומגנטית . שרות מקצועי , אמין ואיכותי למגזר הפרטי , העסקי והציבורי . המדידות מבוצעות על ידי מהנדס חשמל ואלקטרוניקה רשום בפנקס המהנדסים , ברישיון והסמכה מהמשרד להגנת הסביבה ומכון התקנים .
התקשרו עכשיו – 050-6776638 שמוליק.