מהי קרינה


מהי קרינה

מהי קרינה ? קרינה היא אנרגיה הנעה בצורה של גלים או בצורה של חלקיקים . ישנם סוגים שונים של קרינה בהתאם לרמת האנרגיה שלהם . ולכן קיימת השפעה שונה לכל סוג על בריאות האדם ובריאות הסביבה .
המשרד להגנת הסביבה פועל על פי "עקרון הזהירות המונעת" , מטרתו העיקרית היא למזער ככל האפשר את חשיפת הציבור לקרינה .
הקרינה היא מעבר האנרגיה בטווח . לפי טיבעה, קיימים שני סוגים : קרינה של גלים ( אקוסטית של גלי קול או אלקטרומגנטית) ושל חלקיקים (אלפא, אלקטרונים).
ההבדל בין סוגי הקרינה מאופיין ע"י רמות האנרגיה המועברת: מייננת (שיש בה מספיק אנרגיה כדי לשנות את מבנה האטום) מן הסוג הנפלט מחומרים רדיואקטיביים ובלתי מייננת (שאין בה מספיק אנרגיה כדי לשנות את מבנה האטום) .
בעולם המודרני נעשה שימוש רב במקורות קרינה :

  • ברפואה משמשים חומרים רדיואקטיביים לאבחון וטיפול במחלות .
  • בתעשייה נעשה שימוש בחומרים רדיואקטיביים בתהליכי בקרת הייצור .
  • גלאי עשן רבים מכילים חומר רדיואקטיבי .
  • האזנה לרדיו , צפייה בטלוויזיה , משוחחים בסלולארי
  • מכשירי מיקרוגל

 

 מהי קרינה מייננת ?

מהי קרינה מייננת ? קרינה מייננת היא קרינת חלקיקים או גלים אלקטרומגנטיים בעלי אנרגיה גבוהה המסוגלים ליינן את החומר , כלומר לשחרר אלקטרונים מתוך אטומים או מולקולות . יכולת היינון של חלקיק או פוטון תלויה באנרגיה שלו בלבד ולא בכמות החלקיקים . גם כמות גדולה של חלקיקים או פוטונים בעלי אנרגיה נמוכה עדיין מהווים קרינה בלתי מייננת אם כל חלקיק או פוטון לבד אינו מסוגל ליינן .
קרינה מייננת יכולה להיות קרן של חלקיקים בעלי מסה ומטען חשמלי כגון אלקטרונים או פוטונים , חלקיקים בעלי מסה ללא מטען חשמלי כגון ניטרונים או חלקיקים שאינם בעלי מסה או מטען חשמלי כגון פוטונים .
יינון הוא תהליך בו אטומים מאבדים או לעתים מקבלים אלקטרונים .כך הם הופכים להיות טעונים במטען חשמלי ונקראים בשם יונים (inos ) . כאשר קרינה מייננת עוברת בחומר ומייננת אותו , היא מאבדת מעצמתה . דוגמאות לקרינה מייננת הם : קרינת אלפא , קרינת בטא , קרינת רנטגן , קרינת גמא .

מהי קרינה בלתי מייננת ?

מהי קרינה בלתי מייננת ? קרינה בלתי מייננת היא קרינה שאינה מייננת את האטומים שהיא עוברת דרכם. בהתחשב ביכולת הישירה לייצור שינויים בתאים החיים , קרינה בלתי מייננת מסוכנת פחות מקרינה מייננת , אך גם לה עלולה להיות השלכה שלילית על הבריאות ועלולה לפגוע באופן עקיף בתאים חיים .ניתן למצוא קרינה בלתי מייננת בתדרי הרדיו , ברשת החשמל , תנור המיקרוגל , טלפון סלולרי , רשת ויי פיי ועוד .שימוש רב במכשירים פולטי קרינה מגביר את סכנת החשיפה אליה .ההשפעות הבריאותיות שונות בהתאם לסוגי הקרינה .
בעולם המודרני נעשה שימוש רב במקורות קרינה :ברפואה משמשים חומרים רדיואקטיביים לאבחון וטיפול במחלות , בתעשייה נעשה שימוש בחומרים רדיואקטיביים בתהליכי בקרת הייצור , גלאי עשן רבים מכילים חומר רדיואקטיבי.

חברת ראדיטק מדידה ייעוץ ומיגון קרינה מומחית בתחום מדידות הקרינה . שרות מקצועי אמין ואיכותי למגזר הפרטי העסקי והציבורי .המדידה מבוצעת על ידי מהנדס חשמל ואלקטרוניקה , בודק קרינה מוסמך מהמשרד להגנת הסביבה ומכון התקנים .

חייגו עכשיו 050-6776638 שמוליק